Връзка към статията във вестника>>
|
Центърът по оптична томография в Разград приема пациенти за ранна диагностика на Диабетния макулен едем. Традиционна успешна инициатива в партньорство с "Байер България" и Българска Асоциация "Диабет". |
Всеки петък на ноември д-р Литев преглежда пациенти с диабет, които са членове на Асоциацията, в кабинета на д-р Ангелина Миткова. Това е същата стая, където д-р Литев израства, заобиколен от медицинската апаратура, определяща професионалното му развитие.
Здравната кампания в полза на пациентите с диабет стартира по същото време преди две години, когато кабинетът на четири колела паркира пред Поликлиниката. Днес най-новото, което инициативата предлага на нуждаещите се от консултация, е модерният оптичен кохерентен томограф, с какъвто Разград до момента не е разполагал, казва д-р Литев. Специализираната апаратура е инвестиция на Очен комплекс д-р Миткова. Уредът е удобен за пациентите, не изисква пряката намеса на лекар, който обаче може да окаже съдействие на нуждаещите се даже дистанционно чрез телемедицина. Когато въпросното изследване по метода на оптичната кохерентна томография се извърши навреме, заболяването се открива, преди пациентът да го е регистрирал, защото има по-добра разделителна способност от човешкото око. Досега прегледите се извършваха с апарат, който следи състоянието на пациента през лекарските очи. След приключване на безплатните профилактични прегледи на членовете на Българска асоциация „Диабет“, оптичният кохерентен томограф ще остане в кабинета на д-р Миткова. Дори специалистът да не засече проблем, съветва пациентите да обръщат внимание на зрението си чрез 6-месечни профилактични прегледи.
„Достъпът до здравеопазване трябва да бъде облекчаван, в обратния случай хората се отказват от него“, смята офталмологът. Специалистът подчертава, че целта на профилактичната кампания е да даде шанс на пациентите с диабет да се лекуват навреме, при това с достъпно лекарство, отпускано по Здравна каса. „С партньорите ни от „Байер“ България и Асоциация „Диабет“ считаме, че ако се поставим в услуга на общността, то удовлетворението е гарантирано“, подчертава д-р Литев.
Здравната кампания стартира в Разград на 3 ноември и за двата изминали петъка с д-р Литев се консултираха близо 60 страдащи от диабет. Ако инициативата се окаже успешна, офталмологът планира да се проведе нова кампания, разширена с по-голям набор от пациенти. „Друго заболяване, което диагностиката открива навреме, е макулна дегенерация, на което подлежат за диагностика почти всички пациенти в пенсионна възраст“, обяснява д-р Литев.
Офталмологът работи в помощ на разградските пациенти от 20 години. „Иска ми се да разнообразя достъпа на пациентите, според мен цялостното развитие на здравната грижа и възможностите на изкуствения интелект ще се комбинират и тези неща, които правим сега, може би скоро хората ще могат да извършват сами с мобилния си телефон“, разсъждава д-р Литев. Той е член е на Американската академия по офталмология, негови научни публикации в сферата на фармакологичните проучвания се отпечатват в международни научни списания. Живее и работи във Варна, където остава да специализира след завършване на Медицинския университет в града.
„Професията ни е възнаграждаваща!“, убеден е офталмологът.