четвъртък, 11 ноември 2021 г.

БТА: Който дава зрение - дава живот, според специалиста по очни болести д-р Мартин Литев

Със специално оборудван мобилен кабинет специалисти-офталмолози преглеждат и консултират членове на "Българска Асоциация Диабет" в 35 населени места в страната. Д-р Литев каза за БТА, че идеята на кампанията "Зрението е всичко! Прегледай се!" е да се достигне до хората в по-малките населени места. Офталмологът смята, че успех за ангажираните с инициативата ще бъде, ако успеят да дадат надежда дори на един човек. 

 BTA.BG >>




 

Д-р Литев, разкажете ни за националната кампания за безплатните очни прегледи "Зрението е всичко! Прегледай се!", която тази седмица достигна и до област Разград?

Националната и общественозначима кампания е организирана в резултат от успешното партньорство на една модерна клиника с очен профил, на много добре работещата Асоциация на диабетиците в България и на фирма със сериозна корпоративна история, но не по-малки традиции в помощта на пациентите за общото благо.

Основен фокус на кампанията са диабетно болните пациенти. Ние бихме искали това да е дългосрочна перспектива и да отворим вратите си за всички пациенти, които повече или по-малко са получили отказ от последващо лечение, загубили са достъп до по-добра грижа заради условията, в които живеем или поради други обстоятелства.

През тази седмица мобилният кабинет посети и се реализира успешно в Разград, Кубрат и Завет, като дотук резултатите от прегледите са отлични.


От години работите като специалист във Варна и в Разград. Колко е сериозен проблемът с очното здраве и грижата за хората?

По мое мнение и по наблюдение на колеги, а и от резултатите на едно от допитванията на УНИЦЕФ, които скоро бяха оповестени, прави впечатление, че хората в по-малките населени места изпитват все по-големи трудности в достъпа до квалифицирана и качествена здравна грижа. Достъпът до здравеопазване до голяма степен е ограничен и от обстоятелствата, при които живеем. Пандемичната обстановка създаде доста организационни бариери. Много хора с притеснителна лекота отказват следващите нива на лечение, отказват да пътуват, за да получат необходимата грижа. Задълбочава се все повече здравното неравенство и неравнопоставеността на тези пациенти. Затова бихме искали да достигнем именно до тях с тази кампания.


Как партньорите си сътрудничите и смятате да преодолеете всички тези проблеми?

Считаме, че проблемът е сериозен и поради това имаме сериозно отношение. Впрягаме всички наши ресурси, за да организираме мобилна кампания, чрез която да създадем възможност на пациентите да имат достъп до здравна грижа, до компетентно мнение и до информиран избор. Ако пациентът няма достатъчно добра информация, той може да не направи правилния избор или да откаже изобщо да го прави. Това може да има катастрофални последици, да доведе дори до инвалидизация, което пък да натовари цялостно нашата взаимоосигурителна здравна социална система.


Какво бихте приели за успех на кампанията?

Кампанията ни е насочена към хората, така че успех ще бъде, ако успеем да дадем надежда дори на един човек, защото който дава зрение - дава живот. Успех ще бъде също да осигурим тяхната сигурност и безопасност преди всичко. Заради това се съобразяваме максимално с правилата за ограничаване на разпространението на коронавируса.


Въпреки пандемията има голям интерес от страна на хората към кампанията. Очаквахте ли всъщност това?

Да ви кажа честно, очаквахме го, защото знаехме, че усилията на партньорите в кампанията бяха впрегнати до оптимален предел, всички бяха положили необходимите организационни усилия. Единственото, което се опита в Кубрат да ни спре бе лошото време, но въпреки това през мобилния кабинет минаха десетки пациенти и се постарахме да сме в услуга на обществото.


Кои са основните очни заболявания, установени при прегледите?

Основните проблеми подлежат на по-точен статистически анализ след приключване на кампанията. По-общите ми впечатления сочат, че честотата на катарактата може да затрудни диагностиката на останалите заболявания. Затова ще я поставя сред по-честите диагнози, които констатираме. Бих казал, че поне една четвърт от хората, преминали през прегледите са със симптоми на начално възрастово перде или катаракта. Открити са и симптоми за глаукома, което налага допълнителни консултации и специализирани изследвания.

С радост мога да кажа, че работата ни с диабетно болни показа, че хората са будни, загрижени са за здравето си и че техните лични лекари и ендокринолози не подценяват заболяването и правят всичко според възможностите си.

 

Какъв е вашият съвет към хората, независимо от това дали са диабетно болни или здрави?

Просто е - зрението е всичко, прегледайте се.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.